Degradované územia Slovenskej republiky
brownfield

Degradované územie je definované ako nevyužívaná, zchátraná či ekologicky postihnutá nehnuteľnosť, ktorá stratila svoje pôvodné využitie.

Hlavnou víziou by mala byť transformácia degradovaných území (brownfieldov) v Slovenskej republike na ekonomicky produktívne, ekologické a sociálne zdravé územia pomocou koordinovaného úsilia na všetkých úrovniach verejnej správy, súkromného sektoru a neziskových organizácii.

Problematikou degradovaných území a brownfieldov sa SAŽP zaoberá od roku 2012. Na základe terénneho prieskumu spracováva identifikáciu a inventarizáciu degradovaných lokalít a následne vytvára databázu miest Slovenska v prostredí GIS.

V súčasnosti je zmapovaných 139 miest Slovenska a nachádza sa v nich 620 lokalít degradovaných území s celkovou rozlohou 2110,74 ha. Podľa pôvodného funkčného využitia patrí medzi územia bývania a občianskej vybavenosti 232 plôch, medzi územia priemyselnej výroby 194. Medzi územia športu, rekreácie a cestovného ruchu patrí 60 plôch, 59 medzi územia poľnohospodárskej a lesohospodárskej výroby, 38 medzi územia dopravnej a technickej infraštruktúry, 18 medzi územia ťažobných areálov, 9 medzi územia vojenských objektov a zariadení, 5 medzi územia skládok odpadu a 5 medzi iné územia.

V súčasnosti je trend v Európskej únii tzv. zahusťovanie miest, to znamená na nové investičné zámery využívať zastavané plochy, ktoré sú opustené, chátrajú, alebo neplnia svoj účel a nerozširovať mestá a nové zelené plochy. Brownfieldy v tomto smere sú ideálne objekty, keďže neplnia svoj účel a nie je pri nich nutné zaberať novú poľnohospodársku pôdu.

Informačný leták k téme degradovaných uzemí na stiahnutie tu